Uzayda Türkler Var Projesi, gönüllülük esaslı 8-12 yaş aralığındaki çocuklara Tasarım Odaklı Düşünme yoluyla 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılmasını amaçlayan sosyal girişim atölyesidir. Bu yazımızda projeye nasıl dahil olabileceğinize dair sizlere yol haritaları paylaşacağız.

1. Web Siteyi İnceleyin

Ana sayfadan itibaren tüm sayfaları derinlemesine inceleyerek Uzayda Türkler Var projesini anlamaya çalışın. Cevabını alamadığınız sorular için küçük notlar alabilirsiniz.

2. Tüm Sorularınız Yanıt Bulsun

Uzayda Türkler Var Projesi hakkında soracağınız her türlü soru, görüş ve önerilerinizde yanınızdayız. Bunun için cevabını web sitesi üzerinde bulamadığınız sorularınızı web sitemizin sağ alt köşesinde bulunan Canlı Yardım kısmından veya [email protected] e-posta adresinden bizlere yazarak ulaşabilirsiniz. Sizlere en kısa zamanda yardımcı olunacaktır.

3. Topluluğun Bir Parçası Olun

Ana sayfamızda bulunan atölyenin verildiği illere ait liste ve haritayı inceleyin. İl bazında sizin gibi bu atölyeyi düzenleyecek insanların bilgilerine ulaşın ve onları sosyal medyada ekleyin. Uzayda Türkler Var sosyal medya hesaplarını da takip ederek tüm gelişmelerden haberdar olun. Bu topluluğun siz de bir parçası olun!

Sosyal Medya Hesaplarımız:

4. Atölye Grubunuzu Oluşturun

Uzayda Türkler Var atölyesi 8-12 yaş aralığındaki tüm çocuklara kazandırılması gereken 21. yüzyıl becerileri içermektedir. Bu kitleyi nereden bulabileceğinizi planlayın. Yakınlarınızda bulunan bir atölye, kurum veya okul olabilir. Bu kurumlar ile iletişime geçerek atölyeyi düzenleyip, düzenleyemeyeceğinizi ve hangi tarihlerde kaç kişiye bu atölye eğitimini verebileceğinizi planlayın.

5. Atölye Başvurunuzu Yapın

Gönüllü eğitmenimiz olmaya bir adım daha yaklaştınız. Planlamanızı yaptıysanız atölye başvuru formunu doldurabilirsiniz demektir. Atölye başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

Başvuru formunu tam ve eksiksiz olarak belirtmeniz gerekmektedir. Bu sayede atölyelerde yaşayacağınız tüm soru ve sorunlarınızda sizlere ekibimiz aracılığıyla yardımcı olabileceğiz. Atölye öncesi, esnası ve sonrasında da ekibimiz sizlerle iletişime geçeceklerdir.

Başvurunuzun ardından sizlerle iletişime geçilecek ve anasayfada bulunan atölye haritası ve listesinde sizin atölyenize yer verilecektir.

6. Uzayda Türkler Var Atölye Kiti’ni İndirin

Uzayda Türkler Var atölyesi toplamda 6 saatten oluşmaktadır. Bu atölyeyi eğitmen eğitimi almadan nasıl vereceğinizi düşündüğünüzün farkındayız. Sizler için hazırlamış olduğumuz Uzayda Türkler Var Atölye Kiti’ni indirerek atölye için tüm bastırılabilir kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Uzayda Türkler Var Atölye Kiti’nde şunlar bulunmaktadır:

  • Eğitmen Kitabı
  • Katılım Belgesi
  • Logo
  • Sunum
  • Tasarımcının El Kitabı (Öğrenci Kılavuzu)
  • Vatandaş Kartları
  • Videolar

İndirmek için şu sayfayı ziyaret ediniz: http://www.uzaydaturklervar.com/atolye-kiti/

Ek kaynakları indirmek için şu sayfayı ziyaret ediniz: http://www.uzaydaturklervar.com/destekleyici-materyaller/

7. Atölye Öncesi Hazırlık Yapın

Uzayda Türkler Var atölyesinde yapılacak tüm adımlar Eğitmen Kitabı’nda belirtilmektedir. Bu kitabı çevrimiçi okuyabilirsiniz. Atölye için gerekli tüm malzemeler Uzayda Türkler Var Atölye Kiti içerisinde bulunmaktadır. Her bir dökümanı teker teker inceleyiniz. 

Atölye öncesi her bir öğrenci için Tasarımcının El Kitabı baskısından birer tane yazıcıdan çıktı almayı unutmayınız.

8. Atölyeyi Gerçekleştirin!

Atölyenin dakika dakika nasıl gerçekleştirileceği ile ilgili tüm adımlar Uzayda Türkler Var Eğitmen Kitabı’nda yer almaktadır. Bu kılavuz yardımıyla öğrencilerinizi dilediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. Karşılaşacağınız her türlü soru, görüş ve önerilerinizde yanınızda olduğumuzu lütfen unutmayınız. Bizlere [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

9. Atölye Sonu Katılımcılarınıza Katılım Belgesi ve Madalyon Verin

Atölye sonunda tüm öğrencilerinizi ödüllendirin. Onların ismiyle hazırlayacağınız katılım belgesi dağıtın. Dilerseniz ek kaynaklar sayfasında bulunan madalyon tasarımını 3 boyutlu yazıcıda basarak öğrencilerinize verebilirsiniz. 

Katılım belgesine ulaşmak için tıklayınız!

10. Atölyenizi Uzayda Türkler Var Ekibine Raporlayın

Uzayda Türkler Var projenizi ve atölyenizi değerlendirecek bir değerlendirme formu atölyeniz sonu mail adresinize iletilecektir. Bu formu içten ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız bizler için büyük önem taşımaktadır.