Uzayda Türkler Var Projesi’ne 3 Boyutlu Yazıcı firması olan Katıhal’in Alya ürünüyle artık daha güçlüyüz!

Uzayda Türkler Var Projesi, 8-12 yaş arası çocuklara Tasarım Odaklı Düşünme yolu ile 21. yüzyıl becerilerini kazandırılmasını hedefleyen bir proje olarak doğdu. Bu kapsamda atölyemizi dayandırdığımız uzay hikayesinde çocuklarımızla birlikte Tasarım Odaklı Düşünme yöntemiyle çocuklarımız, toplumsal sorunlara çözüm odaklı yaklaşım izleyerek ürün tasarlıyor oyun hamuruyla prototipliyor, modelliyor ve 3 boyutlu yazıcıdan çıkartıyorlar.

Atölyemizde uyguladığımız 6 aşamanın son aşaması olan Paylaş kısmında öğrencilerimizin prototipledikleri ve oyun hamurlarıyla tasarladıkları ürün fikirlerini Tinkercad aracını kullanarak 3 boyutlu modellemesini yapıyorlardı. Modellemesini yapan öğrencilerimizin yapmış oldukları bu ürün modellemelerini her zaman yazdıracak bir 3 boyutlu yazıcı ne yazık ki her kurum ve atölye ortamında bulunmuyor. Buda bizim en büyük eksikliklerimizden birisi.

Uzayda Türkler Var Projesi’ne Katıhal firmasını sponsor olarak edinerek bu eksikliği gidermiş olduk. Kısaca Alya‘dan bahsetmek istiyorum.

Alya, Katıhal Ar-Ge firmasının geliştirmiş olduğu ev ve son kullanıcı odaklı çalışan minik, şirin ve bir o kadar da tatlı tasarıma sahip, normalde alabileceğiniz fiyatın 4’te 1 fiyatına satılan bir 3 boyutlu yazıcı çözümü diyebiliriz. Alya’nın dış yüzeyinin LEGO’dan olması klasik bir lego parçasını üzerine ekleyerek kendi özel tasarımınızı oluşturabileceğiniz şekilde tasarlandı.

Geliştireceğimiz ürünleri Alya 3B Yazıcı ile basarak çocukların 3 boyutlu düşünebilme ve ürün geliştirmeleri yolunda bir kapı daha araladığımızı düşünüyoruz. Uzayda Türkler Var Projesi’ne vermiş olduğu katkılardan dolayı Katıhal’e teşekkür ediyoruz.

Uzayda Türkler Var – Katıhal birlikteliğinden doğan bu sponsorluğun ilerleyen zamanlarda kurumlar için nasıl yeni kapılar açacağını hep birlikte görüyor olacağız.

Bizleri takip etmeye devam edin!