Uzayda Türkler Var ailesi olarak atölyelerimiz tüm hızıyla devam etmekte. İlk önce bilmeyenler için Uzayda Türkler Var nedir biraz anlatalım.

Uzayda Türkler Var Projesi, gönüllülük esaslı 8-12 yaş aralığındaki çocuklara Tasarım Odaklı Düşünme yoluyla 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılmasını amaçlayan sosyal girişim atölyesidir. Atölye içerisinde çocuklara bir uzay hikayesi anlatılmakta. Hikâyeye göre, uzayda yaşamın mümkün olabileceğini kanıtlamak için 50 kişilik bir ekip kurulmuş. Göktürk-1 gezegenine gitmekte olan bu 50 kâşif bir takım sorunla karşılaşıyor. Sağlık, ulaşım, güvenlik, iletişim gibi birçok toplumsal sorun bunlar. Bu sorunlara çözüm bulmak için de Türkiye’deki çocuklardan yardım istiyorlar. İşte bu hikâye anlatılarak öğrencilerden sorunlara çözüm bulmaları için atölye içerisinde beyin fırtınası yapmaları, tasarımlar hazırlamaları ve icat çıkartmalarını bekliyoruz.

Neler Yaptık?

Şu ana kadar neler yaptık biraz bahsetmek istiyorum. Türkiye’nin dört bir yanında eğitimlerimiz büyük bir hızla başladı. 67 öğretmen ile birlikte 3333 çocuğa ulaşmak için atölyelerimiz devam ediyor. Peki kim gerçekleştiriyor bu eğitimleri? Okullarında öğrencileri için fark yaratmak isteyen öğretmenlerimiz bu projeye gönüllü olarak başvuruda bulundular. Atölye için gerekli ekipmanları elde ettikten sonra çocukları yukarıda da bahsettiğim uzay hikayesi ile tanıştırdılar.

Atölye Adımları

Atölyeler boyunca çocuklar Tasarım Odaklı Düşünme becerilerini kazanmak için altı adımdan geçiyor. İlk olarak Empati kuruyorlar yaşanılan sorun ile ilgili. Daha sonra sorunu anlamak için Tanımla kısmına geçiyorlar. En alıcı kısım olan Fikir Üret’ de ise yaşanılan soruna çözüm bulmaya çalışıyorlar. Dördüncü kısım ise Prototiple. Bu bölümde buldukları çözümlerin üç boyutlu olarak tasarlıyorlar. Bu kısım da bittikten sonra prototiplerini test etmeye başlıyor çocuklar. Son olarak da tasarladıkları projeyi arkadaşları ile paylaşıyorlar.

Hepsi Birer Mucit!

Atölyenin sonunda aslında her bir çocuk mucit oldu. Evet bütün bunları 8-12 yaş aralığındaki çocuklar yaptı. Fikirlerini hayal güçleri ile birleştirerek eşsiz projeler ortaya çıkardılar. Atölyenin bitiminde eğer okullarında 3B yazıcıları varsa yaptıkları prototiplerin üç boyutlu olarak tasarımını yapıp çıktılarını aldılar.

28 ilde gönüllü öğretmenler ile çocuklarımıza ulaşmakta olan Uzayda Türkler Var projesinin önünde daha uzun bir yol var. Amacımız olabildiğince çok çocuğa dokunup, onların hayal dünyalarını geliştirmek ve birer mucit olabileceklerini onlara hissettirmek. Şimdiye kadar eğitim vermiş ve verecek olan bütün öğretmenlerimize bu yolda bizimle olduğu için teşekkür ediyoruz. Nice eğitimlere, daha fazla çocuğa ve hayal etmeye!