27-29 Ekim tarihleri arasında Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen ve icat çıkaranların festivali olan Maker Faire’de MakerKamp olarak yerimizi aldık. Yaratıcılık ve üretme ile Maker kültürünü yaygınlaştırmayı hedefleyen bu organizasyonda çok verimli üç gün geçirdik. MakerKamp olarak yürütmeye başladığımız sosyal sorumluluk projemiz olan Uzayda Türkler Var’ın tanıtımı yaptık. Üç gün boyunca ziyaretçilere projenin ayrıntılarını, nasıl uygulanacağını anlattık. Standımızda bulunan ve projemizin sponsoru olan 3B yazıcı Alya’ya ilgi büyüktü.

Peki nedir bu Uzayda Türkler Var?

Uzaya çıktık da bizim mi haberimiz yok der gibisiniz. Hayal kurmayı öğretmeyi ve sevdirmeyi çocuklara bir borcumuz olarak gördük ve bir sosyal sorumluluk projesi yaptık. Projemiz gönüllü eğitmenlerle birlikte uygulanan 6 saatlik bir atölyeden oluşuyor. Bu atölyede amacımız tasarım odaklı düşünme süreçlerini çocuklara öğretmek. Atölye boyunca çocuklara bir kurgu veriyoruz ve kurguda çocuklardan uzay ve gezegen sorunlarına çözüm getirmelerini istiyoruz. Atölyede çocuklara onların da mucit olabileceklerini, icatlar çıkartabileceklerini aşılamaya çalışıyoruz.

Fuar boyunca en çok şu soruyla karşılaştık: Şimdi siz bunların hepsini ücretsiz mi yapıyorsunuz? MakerKamp olarak, hazırladığımız eğitim içeriğini kolayca ve ücretsiz bir şekilde web sitemizden edinebilirsiniz. İsterseniz mahallenizdeki çocuklara ya da birebir kendi çocuğunuza bu atölyeyi uygulayabilirsiniz. Bunun dışında da öğretmen olduğunuz okulda sınıfınızdaki öğrencilerle bu atölyeyi yapabilirsiniz. Bizim tek amacımız ülkemizde bütün çocuklara ulaşıp hayal kurmalarını, üreten bir toplum olmalarına yardımcı olmak.

Umarım bu yolculuğumuzda bizlere eşlik ederek yarınlara daha sağlam adımlarla basmamıza yardımcı olursunuz.

Bir sonraki fuarda görüşmek üzere.