Uzayda Türkler Var sosyal sorumluluk projemiz kültürel öğelerin yanısıra bireyin gelişmesini ve gelecekte çok büyük önem taşıyan 21. yüzyıl bilgi ve becerilerini çocuklarımıza tek bir atölye çatısı altında kazandırmayı amaçlamıştır. Amaçlarımız doğrultusunda TED Adana School Maker Faire’de Uzayda Türkler Var atölyesi düzenledik. Bakalım gün boyunca süren etkinlikte çocuklar ortaya neler çıkarmış?

Bu sene düzenlenen TED Adana School Maker Faire 2018’de Uzayda Türkler Var projemizi dört atölye çalışmasıyla öğrencilerle buluşturduk.Birbirinden güzel geçen atölyeler öğrencilerden yoğun ilgi gördü.

3.sü gerçekleştirilen School Maker Faire etkinliğinde 70 atölyeye, 10 stanta ve muhteşem sunumlara yer verildi. Birbirinden değerli atölye çalışmalarıyla öğrencilerde girişimci, yaratıcı, işbirlikçi ruhun gelişmesine katkı sağlandı. Etkinliklerin detaylı listesini web sitesinde bulabilirsiniz.

Uzayda Türkler Var atölye çalışmalarında çocuklar icatlarını tasarım süreci aşamalarına göre gerçekleştirdiler.Tasarım süreci Empati Kur – Tanımla – Fikir Üret – Prototiple – Test Et – Paylaş aşamalarından oluşmaktadır. Bu süreç öğrencilere karşılaşacakları toplumsal problemlere karşılık bir tasarım ortaya koyabilme ve ürün geliştirme süreçlerini kazandırmaktadır. Öğrenciler sadece problemi çözmekle kalmıyor, aynı zamanda probleme karşı çözüm yollarını tüm dünya (topluluk) ile paylaşıyor.

Uzayda Türkler Var atölyemiz 50 Türk kaşifinin uzayda yeni keşfettikleri bir gezegende karşılaştıkları iş, sağlık, güvenlik ve iletişim gibi pek çok toplumsal problemleri tanımlayarak başlamıştır. Her bir katılımcıya farklı sorunların olduğu vatandaş problem kartları dağıtılarak seçilen problemin, toplumsal problemlerle olan ilişkisi tartışılmıştır.

Problemleri kavrayan öğrenciler fikir üretme aşamasına 3-5 kişilik gruplara ayırarak beyin fırtınası yaptılar ve  birbirinden özgün fikirler ortaya çıkardılar.

Fikirlerini arkadaşlarıyla paylaşan çocuklar, arkadaşlarından gelen geribildirimlerle prototipleme aşamasına geçtiler. Dağıtılan oyun hamurları yardımıyla icatlarını yapmaya koyulan çocuklar renkli, eğlenceli bir o kadar da öğretici olan bu aşamada birbirinden güzel tasarımlar ortaya çıkardılar.

Başkanın teşekkür mesajıyla son bulan atölye çalışmamızda çocuklar topluma bir icat daha kazandırmış oldular. Sizlerde  tamamen ücretsiz Uzayda Türkler Var atölyesini düzenlemek isterseniz web sitemizde yer alan Atölye Kitini indirebilir bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu güzel dolu dolu geçen etkinlikte emeği geçen İnovasyon ekibine, öğretmenlerimize ve idarecilerimize teşekkür ederiz.